Bábjátékos Portrékötetek 2. - Séd Teréz
Séd Teréz életét bemutató kötet
„Minél távolabb áll egy jel attól, amit kifejez, annál jobban ábrázolja azt.”
Bábjátékos nemigen lelhet ennél nagyobb bölcsességre, amit Séd Teréz egész élete munkásságával igazol vissza.
A ma már közismert játszóház nem létezne nélküle. A bábos előadások elé szervezett, többnyire szabadtéri, néha gyermekseregeket (és a velük együtt érkező szülőket) megmozgató kézműves tevékenységek örököse ez az intézmény. Sok mai utód Terike figurái sokadik klónját úgy viszi be az óvodába, az iskolába, a kultúrházi gyermekfoglalkozásokra, hogy nem is sejti, kinek köszönheti, kihez kapcsolja a ragyogó ötletet. Mert önzetlen szerénységgel mindent szétosztott, semmit nem védetett le. S így tesz ma is.
Nélküle nem terjedt volna úgy és olyan ütemben a természetes anyagok használata, a tárgyjáték alapját jelentő „hulladékhasznosítás”, az egyszerű és mégis kifejező alapformák tisztelete. Nem szabadultunk volna meg olyan gyorsan a demagóg szocreál bábgiccsektől, lassabban fogadtuk volna be az anyag és a forma helyes értelmezésére támaszkodó műfaji törvényeket. Ő a XX. századi magyar kultúrtörténet nagymoguljai tanítványának, munkatársának, követének mondhatja magát.
Tisztességgel élt és nem visszaélt ezzel az egyedülálló életajándékkal.
Mert Séd Teréz minden poszton – ezek között is a fénykorát élő Népművelési Intézet volt a legfontosabb – a lényeges dolgok közkinccsé tételén tüsténkedett. Fáradhatatlan munkatársként járta az országot. Elment a legtávolabbi faluba is, ha ott egy bábcsoportvezetőjének támaszra volt szüksége, vagy Ő maga bíztató jövőt látott a pálya elején tartó kezdőben. Séd Teréz éles szemmel és patika-tiszta értékítélettel megáldott képzőművész, pedagógus, szervezőzseni és persze pótolhatatlan bábmágus.
Lakása egy olyan szezám, amit talán az ezeregy éjszaka meséibe lehetne méltón beleképzelni. „Ez itten a vázs-ól, hol a gyerek varázsol” – hangzik a tréfás mottó, ami egyben hitvallása is.
Ebből a kötetből talán megsejthető, hogy miféle út és hogyan vezet el a gyerekek tisztaszívű és hasznos neveléséhez.
Szentirmai László
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges